paso doble

Paso Doble

‘Paso Doble’ kelimesi İspanyolca’da ‘İki Adım’ anlamına gelmektedir ve ‘İki için dans et’ anlamına gelen 'Paso a Dos'tan farklıdır. ‘Sağ,Sol’ için sayılabilecek '1,2' , ‘İki Adım’ adımların devam eden doğasına işaret eder. Bu, müziğin her vuruşunda sadece bir adım atıldığı için öyle söylenen, 'Spanish One Step' ile çatışabilir.  

 

Paso Doble, İspanyol hayatının çeşitli yüzleriyle özdeşleşen bir çok İspanyol halk dansından biridir. Özellikle Paso Doble, boğa güreşi üzerine kuruludur. Torero (erkek dansçı) ve pelerininin (partneri) portresini çizer ve kendine özgü değişmeyen yapısı ve ezgisi olan müzik boyunca boğa güreşinin girişindeki süreç dansta gösterilir. Boğa güreşleri eski Kırıt’a kadar uzanır, ancak sadece 1700’lerden sonra İspanya’da yapılmaya başlamıştır. Dansın kendisi 1930’larda Paris’in üst sınıflarında popüler olmuş ve bir çok adımın adı Fransızca’dır. Dansın yaygınlığı hala sadece İngilizce konuşan toplumlar ile sınırlıdır.

 

Paso Doble’nin yarışma şeklinde, yüksek göğüsler, omuzlar geniş ve aşağıda dans edilir ve baş geride tutulu fakat hafif öne ve aşağı doğru eğimlidir. Ağırlık öndedir, ama çoğu ileri adım topuktan atılır. Çoğunlukla, müzikte üç kez yükseliş olan 'Espana Cani' ritminde koreografiler yapılır. Bu belirginlikler koreografi içinde genellikle dramatik pozlarla örtüşür ve dansın muhteşem doğasına eklenir.   

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !